Bieg Księżnej Ogińskiej II

      Jako ostatnie przetarcie przed zbliżającym się Półmaratonem Warszawskim wybrałem organizowany w Siedlcach Bieg Ogińskiej. Gdybym to ja mógł decydować nazwałbym go Biegiem Księżnej Ogińskiej, albo Księżnej Aleksandry Ogińskiej, byłoby chyba bardziej dostojnie, a tak dla kogoś kto nie jest z Siedlec to w sumie nawet nie wiadomo kim jest ta Ogińska, że doczekała się swojego biegu, ale mniejsza z tym.

      Była to już trzecia edycja tego biegu. Miałem okazję startować w pierwszej, która miała miejsca na terenie Cichej Stanicy i okolicach siedleckiego zalewu. Tym razem miejscem wydarzenia były siedleckie Błonia. Teoretycznie dziesięciokilometrowa trasa biegu biorąc pod uwagę jej przełajowy charakter była dość wymagająca. Było dość grząsko, dodatkowo miejscami na tej ogromnej otwartej przestrzeni przeszkadzał silny wiatr. Trudno więc było o dobre rezultaty, mimo to udało się osiągnąć jak na moje możliwości bardzo dobry wynik. Satysfakcję daje nie tylko osiągnięty czas, ale i lokata, bo skończyło się 15 miejscem na 91 osób. Trasa nie była atestowana i do pełnych dziesięciu kilometrów trochę brakowało. W sumie dystansu wyszło około 9,70 km (czas 43:27), ale mając w świadomości, że biegnę swoje najszybsze 10 km w życiu postanowiłem nie zatrzymać się tuż po przekroczeniu linii mety i dokręcić brakujące 300 metrów już bezpośrednio za metą. Po pokonaniu pełnych 10 kilometrów zegarek zatrzymał się na 45:06, ale generalnie po tym biegu wiem, że aktualnie stać mnie na czas poniżej 45 minut. Mój rekord na tym dystansie  45:59 pochodzi z Biegu Oshee w ramach Orlen Marathon i został osiągnięty ładnych kilka lat temu w kwietniu 2015. Chyba trzeba się rozejrzeć za jakimiś zawodami z atestowaną trasą na 10 km. Szkoda by było tej formy nie wykorzystać.

      Na koniec warto przypomnieć kim jest ta tajemnicza Ogińska… Księżna Ogińska. To polska arystokratka, dama Krzyża Orderowego zakonu maltańskiego, bardzo zasłużona dla moich rodzinnych Siedlec. Była córką Fryderyka Michała Czartoryskiego i Eleonory Moniki Waldsteinówny. Po śmierci ojca odziedziczyła w 1775 r. miasto Siedlce z siedmioma przyległymi folwarkami. Wpłynęła na rozwój miasta zarówno ekonomiczny, jak i kulturowy.

2022.03.19 Siedlce (9,7km cross) III BIEG KSIĘŻNEJ OGIŃSKIEJ – 43:27

Zdjęcia: Bieg Ogińskiej / Zabłąkany Aparat / Leszek Stańczuk


Oceń ten wpis

Ile gwiazdek przyznajesz?

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów! Bądź pierwszym oceniającym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *