Kolekcja

20 Lipiec 2014

       Jak już zresztą wspominałem wcześniej na blogu zawsze moją największą sportową pasją była piłka nożna. Od dziecka chciałem zostać sławnym piłkarzem, ale nigdy nie udało mi się zrobić wielkiej kariery. Może zabrakło mi determinacji i talentu, a może po prostu traktowałem football jako przyjemność dającą wielką satysfakcję, a nie wymagający ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń sposób na życie. Piłka nożna była jednak zawsze obecna ważniejsza moim życiu, czy to czynnie poprzez kopanie piłki z kolegami, czy też biernie poprzez oglądanie meczów w telewizji, śledzenie statystyk i historii związanych z footballem. Przez wiele lat zbierałem także pamiątki piłkarskie, a przede wszystkim fotografie i widokówki piłkarskie. W mojej kolekcji znajduje się prawie 2000 sztuk różnego rodzaju zdjęć i pocztówek piłkarzy, trenerów, stadionów i drużyn piłkarskich z całego Europy, z czego znaczna część zawiera oryginalne autografy.

     Swoje pierwsze zdjęcia zdobyłem latem 1989 roku otrzymując odpowiedz na jeden z listów, które podpatrując starszych kolegów wysłałem do kilku zagranicznych klubów. Jakaż była moja radość, gdy po otwarciu koperty w środku znalazłem pięć kolorowych fotografii francuskich piłkarzy paryskiego klubu St. Germain. Przez kilka kolejnych lat nawiązałem korespondencję z około 30 klubami i narodowymi federacjami piłkarskimi w Niemczech, Holandii, Anglii, Francji, Belgii, Portugalii, Danii, czy też bezpośrednio z samymi zawodnikami. Zaczynałem umieszczając w kopercie tylko swoje imię, nazwisko i adres, z czasem pisząc parę słów o sobie i swoim hobby w języku angielskim. Adresy klubów zdobywałem w prasie tematycznej, którą także regularnie kupowałem.

      Ważnym momentem był rok, 1993 kiedy to nie wiedząc czemu sprzedałem swoją kolekcję koledze, by po kilku miesiącach odkupić niestety już troszkę zubożony zbiór za wyższą cenę. Od tamtej pory już nieprzerwanie powiększałem swój zbiór. Przez parę lat należałem do Klubu Kolekcjonerów Pamiątek Sportowych z siedzibą w Krakowie, dzięki czemu nawiązałem kontakt z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach wymieniając się z nimi. Co jakiś czas jeździłem też na giełdy organizowane dla kolekcjonerów w Muzeum Sportu w Warszawie. Niewielką cześć zdjęć wykonałem sam jeżdżąc na mecze. Sporo zdobyłem poprzez udział w licytacjach internetowych.

      W swojej kolekcji posiadam zdjęcia podpisane przez największe gwiazdy polskiej piłki ostatnich lat takich jak Jerzy Dudek, Jacek Bąk, Tomasz Hajto, Adam Matysek, Tomasz Wałdoch, Tomasz Iwan, Tomasz Rząsa, Paweł Kryszałowicz, czy też króla strzelców turnieju na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku – Andrzeja Juskowiaka. Posiadam również zdjęcia z autografami polskich gwiazd sprzed lat np. Zbigniew Boniek, Andrzej Buncol, Jan Furtok, Marek Leśniak, czy też Roman Wójtowicz. W mojej kolekcji znajduje się także wiele fotografii podpisanych przez największych piłkarzy na świecie (Roberto Baggio, Jurgen Klinsmann, Peter Schmeichel, Eric Cantona, Patrick Kluivert, Edwin van der Sar, Andreas Moeller, Marc Overmars, Michel Platini, Karl Heinz Rummenigge, Gerd Mueller, Uli Hoeness i wielu innych). Nazwiska te mówią wiele nie tylko zagorzałym kibicom piłkarskich.

Wybrane zdjęcia z kolekcji (kliknij by obejrzeć):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2014 Mariusz Ryżkowski